1980 Yılında Kayseri'de dünyaya geldi.İlkokul, Orta ve Lise öğrenimini Kayseri'de tamamladı. Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Yüksek Lisans öğrenimini ise Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında tamamladı. Doktora öğrenimini ise Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı, Medeni Usul ve İcra-İflas Hukuku Bilim Dalında tamamlayarak Doktor ünvanı aldı. "Boşanma Davalarında Yargılama Usulü" isimli kitabı ve hakemli dergilerde yayınlanan makaleleri bulunmaktadır. Halen akademik çalışmalarını üstün hukuk anlayışı ve özveri içerisinde devam ettirmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  2005-2007 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Rektörlüğünde Uzman olarak görev yaptı. 2007 yılında bu görevinden istifa ederek ayrıldı. Aynı yıl kurulan ANT Hukuk ve Danışmanlık Bürosunun kurucu ortaklarındandırBu hukuk bürosu bünyesinde , dinamik yapısı ve uzun yılların tecrübesiyle kendi hukuk alanlarında ihtisaslaşmış Av.Bilal NEŞELİLER ve Av.Ertan ALEV ile birlikte  avukatlık mesleğinin saygınlığına yakışır bir şekilde çizgisinden ayrılmamak koşulu ile  en yüksek standart ve kalitede hukuki hizmeti vermeyi kendisine ilke edinmiştir. Av. Dr. Süleyman TOPAK aynı zamanda Adalet Bakanlığı'na kayıtlı Arabulucu ve Kayseri Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezine kayıtlı Hakemdir. 

Uzmanlık alanları, Medeni Usul Hukukuİcra ve İflas Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İdare Hukuku ve Kamu İhale Hukukudur.